Powiat jasielski
- Starostwo Powiatowe w
- ul. Rynek 18
- 38-200 Jasło
- tel.: (13) 446-31-89 w. 100
- faks: (13) 446-31-89
- e-mail: p.nocek@powiat.jaslo.pl
- https://www.powiat.jaslo.pl/
- https://www.powiat.jaslo.pl/starostwo-powiatowe/301-biuletyn-informacji-publicznej
- Starosta: Adam Pawluś
- Zastępca: Jan Muzyka, Grzegorz Pers, Antoni Zwierzyński
- Przewodniczący Rady: Robert Snoch
- Powierzchnia Powiatu: 831 km2 km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 113 450
- • gęstość: 136,52 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Starosta: Adam Pawluś
- Zastępca: Jan Muzyka, Grzegorz Pers, Antoni Zwierzyński
- Sekretarz Powiatu: Adam Wyszkiewicz
- Skarbnik Powiatu: Teresa Połeć
- Przewodniczący Rady: Robert Snoch
- Zastępca: Anna Nigborowicz, Józef Rosół
- Radni Powiatu:
- Irena Baciak, Krzysztof Buba, Jan Czajka, Mateusz Lechwar, Ryszard Lisowski, Bożena Macek – Lubaś, Sławomir Madejczyk, Franciszek Miśkowicz, Jan Muzyka, Stanisław Pankiewicz, Ryszard Papciak, Adam Pawluś, Grzegorz Pers, Janusz Przetacznik, Magdalena Stasiowska, Stanisław Święch, Jan Urban, Ewa Wawro, Dorota Woźniak, Antoni Zwierzyński
- Uwagi:
- Do stycznia 2019 roku Sekretarzem Powiatu była Pani Jadwiga Gunia
Gminy (w tym ilość mieszkańców wchodzące w skład Powiatu):
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Pod względem geograficznym Powiat Jasielski położony jest w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, przy granicy polsko-słowackiej. Powiat graniczy od zachodu z województwem małopolskim (powiaty: gorlicki i tarnowski), od północy z powiatami dębickim i strzyżowskim, od wschodu z powiatem krośnieńskim, a od południa ze słowackimi okresami- Svidnik i Bardejov. Powierzchnia powiatu wynosi 831 km2.
Powiat Jasielski cechuje różnorodność krajobrazu. Obejmuje część Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego na obszarze którego rozciąga się Magurski Park Narodowy. To jeden z najbardziej uroczych zakątków Polski, wciąż czekający na odkrycie. Niezamieszkane obecnie tereny o bogatej historii, związane kulturowo z Polską, Węgrami, ludnością słowacką oraz łemkowską stanowią fascynujące tło bogatej, wtórnie zdziczałej przyrody, której walory doceniono tworząc tu w 1995 park narodowy. Park obejmuje pasmo Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim, z jego najwyższym szczytem - Wątkową (846m n.p.m.). Można tu przemierzać lasy bukowe, jodłowe jak i otwarte przestrzenie łąk.